U-Pick Prices – Buy the bag, fill it up!
Pick ANY apple (ask about today’s ripe varieties); mix and match!
Price to pick with bag | Price with souvenir basket | ||
¼ Peck Bag | Apprx. 2.5 to 3 Pounds | $10.00 | $15.00 |
½ Peck Bag | Apprx. 5 to 6 Pounds | $20.00 | $30.00 |
Full Peck Bag | Apprx. 10 to 12 pounds | $30.00 | $40.00 |
Bushel (4 Peck Bags) | Apprx. 40 to 48 pounds | $90.00 | $110.00 |
Save $1 off prices when using basket during future visits.
Note: U-pick varieties and more also available for purchase in apple house. ___________________________________________________________
U-PICK INSTRUCTIONS
- Varieties are marked with different colored ribbons and staff will let you know which varieties are currently ripe. Unripe apples don’t taste as good!
- Only pick in designated areas
- To pick the apple- roll the apple upwards off the branch and give a little twist. Do no pull straight away from tree. If two apples are joined, both may come at the same time. Please do not shake trees or branches.
- Please watch your step around the orchard – some uneven ground. Sorry, no tree climbing.
- Children must be supervised at all times.
- Remember… store your apples in a cool place (fridge) to increase shelf life!
Enjoy, be safe, and have fun!!! Thanks for visiting!